ÇUKUROVA BELEDİYESİ’DEN MUCİZE DOKUNUŞLAR

2024-01-02

Çukurova Belediyesi’nin ücretsiz olarak sunduğu evde fizik tedavi hizmeti mucizeler yaratıyor. Sosyal belediyecilik anlayışıyla insan odaklı çalışmalar yapmaya devam eden Çukurova Belediyesi, 60 yaş üzeri olan ve nörolojik ya da ortopedik sorunlarla beraber fiziksel ağrılar çeken hastalara umut oluyor.

Vatandaşın sağlık durumuna göre fizik tedavi yöntemi belirleyip, uzman fizyoterapistler, diyetisyen, hemşirelerden oluşan ekiple hastaları ayağa kaldıran Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne rekor başvurular gerçekleşiyor. İki ayrı ekip tarafından hem müdürlüğün içerisinde bulunan sağlık odalarında hem de evde hizmet vererek Çukurovalıları ayağa kaldırıyorlar. 

Çukurova Belediyesi’nin evde sağlık hizmetleri vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Giderek zorlaşan ekonomik şartların belini büktüğü yaşlı vatandaşların yardımına ücretsiz fizik tedavi hizmetiyle koşan Çukurova Belediyesi’nin Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, mucize dokunuşlar gerçekleştiriyor. Alanında uzman Fizyoterapistler, diyetisyen ve hemşirelerden oluşan ekipler, ilçede bulunan köyler de dahil olmak üzere, hastanelere ve tedavi merkezlerine gidemeyecek olan vatandaşların evlerine gidiyor, sağlıklarına kavuşmasını sağlıyor. Hastanın sağlık durumuna göre ön tespitler yapılıyor ve raporlar incelendikten sonra tedaviye geçiliyor.

Nörolojik ve ortopedik problemler başta olmak üzere, bel, boyun, sırt, kol, bacak ve tüm fiziksel ağrılar yaşayan ve tedaviye ihtiyacı olan 60 yaş üzeri vatandaşlara 6 seansa kadar sağlık hizmeti veriliyor. Ayağa kalkması, yürümesi ya da hareket kabiliyeti sorunları yaşayan Çukurovalılar, bu tedaviyle normal yaşamlarına dönüyor.

Sosyal ve sağlık hizmeti olarak örnek bir proje olan ve evde fizik tedaviyle artık yürümeye başlayan 86 yaşındaki Süleyman Akdan ve eşi 76 yaşındaki Kudret Akdan, belediyenin bu ücretsiz hizmetinden dolayı büyük mutluluk yaşayan hastalardan. Apartmandan aşağıya dahi inemediğini, pazara gidip evin ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığını söyleyen, bacağında menüsküs ile çapraz yan bağları yırtıldığı için evden dışarı adım atamadığını anlatan Kudret Akdan, artık yürüyebildiğini ve pazara dahi gidebildiğini belirterek, sağlığına kavuşmasından dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Tedavileri veren sağlık ekibinin uzman fizyoterapisti Mustafa Tengip, yalnızca Çukurova İlçesi’nde değil,  Adana genelinde fizik tedavi hizmeti sunduklarını, randevu ile çalıştıklarını anlatarak, belediye olarak amaçlarının vatandaşların para ödemeden, en iyi sağlık hizmeti alarak tedavilerini sağlamak olduğunu söyledi. Fizyoterapist Mustafa Tengip, yatağa bağımlı olarak yaşamak zorunda kalan ya da ağrıları nedeniyle yaşam kaliteleri çok düşen yaşlılara belediye olarak umut olmaya çalıştıklarını, bu sağlık hizmetinden faydalanmak isteyen vatandaşların belediyenin Sağlık İşleri Müdürlüğü’nü arayarak randevu alabileceklerini belirtti.  

BAŞKAN SONER ÇETİN, “ YAŞLILARIMIZIN YAŞAM KALİTESİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin, yaşlılara ayrı bir önem gösterdiklerini söyleyerek, sadece sağlık işleri biriminde değil, evlere de tedaviyi götürerek, yatağa ve eve bağımlı vatandaşların öncelikli olduğunu belirtti.

Hastaneye gidemeyecek olan ya da tedavi masraflarını ödeyemeyecek zor durumdaki yaşlılara umut olmak istediklerini açıklayan Başkan Soner Çetin, “Her yerde, en kalite sağlık hizmeti için kolları