YARIŞMA KONUSU

Çukurova’nın Bereketli Toprakları

Toroslar’dan üç büyük nehrin sularıyla ovaya akan bereket oluşturmuştur Çukurova’yı. Ancak Çukurova için ‘bereket’ sözü sadece tarımsal üretimi kapsamaz. Dünyanın en bereketli ve sulak ovalarından biridir Çukurova. Bunun yanında aynı zamanda kültürü, sanatı ve tarihiyle de çok önemli ve özel bir bölgedir. O nedenle Türkiye’nin en önemli kültür ve sanat insanlarının Çukurova’dan çıkmasına şaşırmaz insanlar. Yazarlar ve sanatçıların Adanalı olması normal gelir herkese.

Bereketlidir, çünkü MÖ 3 binli yıllara dayanan bir tarihi geçmişi vardır. Asurlulardan Büyük İskender’e, Doğu Roma İmparatorluğu’nun Bizans ve Kilikya uzantılarına, Perslerden Selçuklu ile Osmanlıya ve en sonunda da Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar uzanan müthiş bir tarihi zenginliğe sahiptir.

 

 En’lerin ve İlk’lerin kentidir Adana aynı zamanda. Ve  2,5 milyon nüfusuyla Çukurova’nın merkezindedir. Örneğin şehrin iki yakası Seyhan ile Yüreğir’i birbirine bağlayan Taşköprü “Dünyanın hâlâ kullanılmaya devam edilen en eski köprüsü” olarak tarihe geçmiştir. Bir başka örnek ise kentin sırtını dayadığı Toroslar’dır ve bu sıradağlar dünyada endemik yani sadece o bölgede yaşayan bitkilerin en fazla olduğu bölge olma özelliğini korur. Dünyanın Hipokrat tarafından kurulan ilk hastaneleri olarak kabul edilen Aeskulapionlar'dan birinin Adana ilinin sınırları içindeki Karataş’ta olduğunu çok az kişi bilir. Tıpkı ilaç biliminin babası Dioskorides’in Adana’nın Kozan ilçesi sınırları içindeki Anavarza’da 2 bin yıl önce yaşadığının yeterince bilinmemesi gibi...

 

Tarihi kadar kültürü, edebiyatı ve sanatıyla da öne çıkmış bir bölgedir Çukurova. Karacaoğlan’dan başlayan bir edebiyat geleneği Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Muzaffer İzgü, Demirtaş Ceyhun gibi yazarlarla sürmüş; Yılmaz Güney, Şener Şen, Ali Şen, Aytaç Arman, Bilal İnci, Menderes Samancılar gibi sinemacılarla boyutlanmış, Adana’dan çıkan Abidin Dino, Turhan Selçuk, Galip Tekin ve Bahadır Boysal gibi ünlü karikatür sanatçılarıyla sanata güç katmış, aynı zamanda Barış Manço, Erol Büyükburç, Ferdi Tayfur ve Suna Kan gibi müzisyenlerle sesini yükseltmiş ve ayrıca Etem Çalışkan gibi usta bir kaligrafi ustasını bağrından çıkarmış bir topraktır. Meşhur yılan efsanesi Şahmeran Tarsus’tan, ölümsüzlüğün sırrını bulduğu rivayet edilen Lokman Hekim de Adana’nın Ceyhan ilçesindendir.  

ÇUKUROVA BELEDIYESI